kytičky (24).JPG
kytičky (4).JPG
kytičky (3).JPG

BYLINKY

MASÁŽ PRSTŮ

Masáže má mnoho lidí velmi rádo. A jsou našemu organismu velmi prospěšné. Věděli jste ale, že masáže jednotlivých prstů na vašich rukou mohou být přínosné v různých jiných oblastech?
Dnes vám přinášíme základní situace, kdy který prst masírovat a od čeho vám tato masáž pomůže.
Zkuste je a věřte nám, že toho nebudete litovat. Jakákoli z těchto masáží by měla trvat alespoň 60 sekund.


PALEC – DUŠNOST

Pravděpodobně jste o tom nevěděli, ale váš palec je spojen s vaším srdcem a plícemi. Proto při pocitu bušení nebo dušnosti třete svůj palec a poté zrychlete

UKAZOVÁČEK – PRŮJEM

Ukazováček je těsně spojen s vaším tlustým střevem a žaludkem. Proto můžete masáží ukazováčku léčit zácpu nebo průjem.

PROSTŘEDNÍČEK – NEVOLNOST A NESPAVOST

Trpíte-li nespavostí, měli byste vyzkoušet tuto masáž. Tato masáž rozhodně zlepší váš spánek. Můžete tuto masáž aplikovat také v případě nevolnosti při jízdě v autě.

PRSTENÍČEK – ZÁCPA

Máte-li potíže se zácpou nebo jakékoli jiné potíže s břichem, jednoduše si masírujte svůj prsteníček. Tímto způsobem uvolníte zácpu, protože prsteníček je spojen s vaším břichem.

MALÍČEK – MIGRÉNY

Migréna a bolest krku je často způsobena nesprávným průtokem krve. Pro řešení těchto problémů stačí masírovat váš malíček.

DLANĚ

Měli byste také vědět, že vaše dlaně jsou těsně spjaty s množstvím nervů ve vašem těle, pročež je ke zlepšení vašeho fyzického zdraví třeba často tleskat.

Čaj proti jarní únavě

1 čajová lžička celého kmínu
1 čajová lžičky majoránky
1 čajová lžička semen fenyklu
snítka tymiánu
1 bobkový list

(bylinky mohou být sušené i čerstvé)

Do čajové konvice nasypeme 1 čajovou lžičku majoránky, semínek fenyklu a celého kmínu. Přidáme bobkový list, snítku tymiánu a zalijeme tři čtvrtě litrem vody. Kmín povzbuzuje činnost ledvin a čistí trávicí ústrojí. Tymián působí jako přírodní antibiotikum a bobkový list například zbavuje klouby nežádoucích usazenin. Směs přivedeme k varu a necháme bublat 7 minut. Pak už stačí jen přecedit, nechat mírně vychladnout a pít. Jedna dávka čaje je určená pro dvě osoby.
 Fenykl obecný – Foeniculum vulgare (foto: Paolo Ciarlantini, zdroj: Wikimedia)


Fenykl obecný

(Foeniculum vulgare)

Fenykl je velmi populární bylinou, která se užívá již velmi dlouho. V lidové medicíně se používá na vyvolání menstruace a podporu laktace. Po celá staletí byla užívána semena na povzbuzení chuti k jídlu a jako lék proti nadýmání při plynatosti, trávicích problémech a kolice u dětí. Dokáže také účinně omezit střevní křeče.

Přípravek ze semen fenyklu je užitečný jako prostředek usnadňující vykašlávání. Semena fenyklu účinkují při zánětlivých procesech sliznic horních cest dýchacích. Jsou i úspěšně používána při kašli a kataru horních cest dýchacích u dětí.

Dříve se využíval i k léčbě zánětů očí, na oplachy. Fenykl (silice) rozetřený na pokožku prý ničil kožní parazity u lidí i zvířat, včetně zákožky svrabové, blech a vší.

Fenyklový čaj má přirozeně nasládlou chuť, není třeba ho doslazovat. Tento osvěžující čaj je známý i svými účinky na osvěžení dechu.

 

Používaná část: pro zdravotní účely plod

Sběr, sušení, uskladnění: Plod fenyklu sbíráme v září a říjnu za suchého počasí. Sušíme na slunci nebo při umělé teplotě do 40 °C. Uchováváme v suchu a v dobře uzavřených nádobách.
 Tymián obecný – Thymus vulgaris (foto: Henry Brisse, Wikimedia)


Tymián obecný

(Thymus vulgaris)

Tymián je ušlechtilým bratrem oblíbené mateřídoušky a čaj z něj se doporučuje při zažívacích obtížích, podporuje trávení, působí proti nadýmání a průjmům. Kloktání, stejně jako pití po malých doušcích pomáhá při onemocnění horních cest dýchacích. Tymiánové koupele a inhalace, pomáhají při chřipce s kašlem a rýmou.

Ve velmi řídkých případech může časté kloktání a pravidelné užívání tymiánových koupelí způsobit alergickou reakci.
Na rozdíl od mnoha jiných bylinek snáší i dlouhé vaření a je nedílnou součástí tzv. provensálského koření.

 

Používaná část: kvetoucí nať
Sběr, sušení, uskladnění: Sběr provádíme za suchého počasí, nejlépe kolem poledne, v období těsně před rozkvětem, tedy během června a července. Sbírá se celá nedřevnatá nať.

Tymián se suší v tenké vrstvě nebo svázaný do svazečků a zavěšený na vzdušném stinném místě.

Dobře uzavřená nádoba je zárukou správného uskladnění.
 Majoránka zahradní – Origanum majorana, syn. Majorana hortensis (foto: Forest & Kim Starr, zdroj: Wikimedia)Majoránka zahradní

(Origanum majorana, syn. Majorana hortensis)

Tahle oblíbená aromatická bylinka, bez které si nedovedeme představit česnečku nebo bramborák, pochází ze Středomoří, ale pěstuje se po celém světě. Do Evropy ji údajně přinesli křižáci ze Svaté země. Mějme na paměti, že více aromatických a účinných látek bude v rostlince, která má dostatek slunce – to ovšem platí o všech středomořských bylinkách. Sbírá se nať před rozkvětem, tedy v červenci a v srpnu. Pokud se nechceme pokusit o přezimování rostlinky, můžeme ji celou vytrhnout a zavěsit do svazečků. Používají se odrhnuté lístky.

Majoránka byla oblíbenou bylinkou našich babiček a kdysi se věřilo, že dokáže přičarovat lásku.
Proč se majoránka do jídel vlastně přidává? Podporuje tvorbu žaludečních šťáv a je příznivá pro naše trávení. Obsahuje třísloviny a hořčiny. Majoránka je také typickou ženskou bylinkou – pomáhá při bolestivé menstruaci a odvar z ní se pije i při nespavosti.

Děkuji za návštěvu.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one